Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Health & Personal Care  > Medical Specialties & Departments > Nutritionist

Nutritionist Cost


How Much Does a Nutritionist Cost?

 
average costWith Insurance: Copays and/or Coinsurancehigh costWithout Insurance: $100-$200 for Initial Consultation
post E-mail post Post  

A registered dietitian, or RD, provides consultations to clients who wish to eat more healthfully, lose weight or use diet to manage an illness or condition such as high cholesterol or blood pressure, heart disease, fibromyalgia or diabetes.

Typical costs:

  • For patients not covered by health insurance, a one-hour initial consultation with a registered dietitian, or RD, typically costs about $100 to $200 -- usually on the higher end if the dietitian comes to your home. If follow up visits are required, they typically cost $50 to $150 each, depending on length of consultation and whether the dietitian comes to your home.
  • A consultation with a registered dietitian or nutritionist is sometimes covered by health insurance, especially for patients with diabetes, heart disease, or another condition that could require a change in eating habits. For example, these plans for Ohio state employees cover a limited number of medically necessary consultations per year at 80 percent or for a $15 copay.
  • For patients covered by health insurance, typical out-of-pocket costs would be about $10 to $40 -- usually a copay or 10 to 20 percent of the total cost of the visit.
Related articles: Diet Programs, Personal Trainer, Fitness Club

What should be included:
  • Many registered dietitians will ask the client to keep a food diary for several days before the consultation.
  • At a consultation, the registered dietitian usually will review the food diary or interview the client about meal and snacking habits; assess the current caloric and nutritional intake; look for nutritional deficiencies or excesses in the current food intake; and make personalized diet recommendations based on the patient's goals and health conditions.
  • For convenience, some registered dietitians, such as those at Cleveland Clinic, offer consultations via e-mail or phone.
Additional costs:
  • A registered dietitian might recommend classes on healthful cooking, which can cost $10 or more each.
  • Some dietitians offer optional additional services, such as personalized grocery shopping and pantry stocking, that can cost $450 or more, plus the cost of groceries.
Discounts:
  • Some registered dietitians offer packages of consultations at a discount from purchasing each session individually. For example, the Madonna Rehabilitation Hospital in Lincoln, Nebraska, offers three sessions for $225 up to eight sessions for $510. And Kitchen Coach, in the Los Angeles, California, area offers a package of four follow-up sessions for $450.
Shopping for a nutritionist:
  • A registered dietician, or RD, has completed a four-year degree program and an internship, and is required to complete regular training to maintain credentials. A dietetic technician, registered, or DTR, has completed a two-year degree program and passed a national examination. The American Dietetic Association provides a fact sheet on registered dietitians and dietetic technicians.
  • The American Dietetic Association offers a locator by zip code.
Material on this page is for informational purposes only and should not be construed as medical advice. Always consult your physician or pharmacist regarding medications or medical procedures.
 
post E-mail post Post  
CostHelper News


Forgotten Expenses In a Home Addition Budget
Items like construction costs, permit fees or debris removal aren't the only expenses to consider when calculating the total costs of a home remodeling project. || Posted August 5 2013


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With a Nutritionist
 
Subject:  *
Amount Spent:  * per consultation
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



More Health & Personal Care Topics
Check Out All Costs for Health & Personal Care How Much Do Crutches Cost? How Much Do Eyeglasses Cost? How Much Do Botox Treatments Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com




Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Brake repair
Paid: 348.00
I first priced new brake pads and shoes at the register. Then told them to do the job... [more]
-rickdg
Tune-up Cost
Walgreens in North TX
Paid: 31.99
Much less painful and less costly than influenza!... [more]
-Tex Girl
Flu Shot Cost
tune up
Paid: 375.00
Is this normal? I paid $375... [more]
-kelly freeman
Tune-up Cost
Not ready for another baby yet!
Paid: 50.00
I am 24 yrs old and I already have a 6yr old little girl. Im not ready for another baby right now for sure!! I have unprotected sex with my fiancé last night and we just wanted to make sure... [more]
-Fiancé's Passion Needs Relaxin'!
Morning After Pill Cost
Pressure Washing
Paid: 85.00
This lady was so polite and detailed. She pressure washed my driveway, walkway and sidewalk all for $85.00. She also done my neighbor house... [more]
-Miss.Adams
Pressure Washing Cost
garbage disposal and install
Paid: 265.00
I feel I got ripped off. Guy was here 20 minutes took out the old one and replaced with a new one with no brand name that can see. He didn't even break down the charges on the bill. Just a flat 265.00.... [more]
-#sucker
Garbage Disposal Cost